Różnice pomiędzy UI a UX – co jest ważniejsze?

Dynamiczny rozwój technologii inspiruje projektantów stron internetowych do ciągłego doskonalenia ich cyfrowych produktów. Dlatego w ciągu ostatnich lat zaobserwować można szeroko zakrojone prace badawcze w obszarze doznań użytkownika.

UI (user interface) oraz UX (user experience) to terminy znane przede wszystkim fachowcom z branży IT, ale nie tylko. Odnoszą się one do interfejsów i dlatego dość często używane zamiennie lub są mylnie rozumiane. Dziś postaramy się szczegółowo wyjaśnić na czym polegają różnice.

Emocje, czy użyteczność?

Marketingowcy od lat pracują nad pozytywnymi odczuciami klienta podczas obcowania z produktem. Odpowiednie połączenie pięknych słów oraz zachwycającej grafiki stały się kluczem do sukcesu niejednej firmy. Dotyczy się to również produktów cyfrowych, takich jak strony internetowe, czy aplikacje mobilne.

Obecnie Internet stanowi docelowe miejsce styku konsumenta i oferty. Dlatego tak bardzo ważne jest doskonalenie produktów cyfrowych, by maksymalnie wykorzystać potencjał projektów oraz zbudować przewagę nad konkurencją. Stąd pojawiły się takie gałęzie rozwoju, jak UI oraz UX.

Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych to skomplikowany proces, który odbywa się na wielu płaszczyznach.

User Interface

Osoba odpowiedzialna za User Interface (UI Designer) ma za zadanie stworzenie eleganckiej szaty graficznej spójnej z identyfikacją wizualną produktu. Musi przy tym pamiętać o doborze właściwych elementów multimedialnych. Prace nad UI muszą być konsultowane z UX Designerem.

User Experience

Specjaliści od UX zajmują się badaniem potrzeb użytkowników i usiłują odpowiedzieć na proste z pozoru pytanie: czego konsument oczekuje od produktu. To analitycy, którzy patrzą na produkt z perspektywy jego przyszłego użytkownika. Ich działania dążą do podnoszenia satysfakcji poprzez uproszczenie dostępu do funkcji strony internetowej albo aplikacji mobilnej. Szukają kompromisu pomiędzy celem firmy, założeniami projektantów, a oczekiwaniami użytkownika.

Usability czyli użyteczność produktu cyfrowego

Usability, czyli użyteczność produktu cyfrowego, wymaga starannego zaplanowania przez doświadczony zespół ekspertów.

UI i UX – co jest ważniejsze?

Wyobraź sobie sytuację, że korzystasz z eleganckiej strony internetowej. Niestety, jest ona trudna w obsłudze. W takim przypadku masz do czynienia z dobrym UI, ale słabym UX. A teraz korzystasz z innej witryny. Jej wygląd może nie zachwyca, ale jest prosta i intuicyjna. W tej sytuacji autorzy popracowali nad UX, ale zaniedbali UI.

Co jest ważniejsze – UI czy UX? Okazuje się, że oba zagadnienia są tak samo ważne, ponieważ uzupełniają się wzajemnie. Jeżeli planujesz stworzenie strony internetowej lub aplikacji mobilnej, która zachwyci użytkowników bardziej, niż konkurencja – musisz wypracować przewagę w obu płaszczyznach.

Dodane w Strony internetowe. Słowa kluczowe , , , .